5 Maddede Doğru Ters Ozmoz Membranı Seçimi (Ters Ozmoz Membranı Nasıl Seçilir?)

Kaya Jason Burkut
Gıda Mühendisi
kaya@burkut.com.tr

1.     Membran ebadınızı öğrenerek başlayın.

Ters ozmoz cihazlarında en sık kullanılan membran ebatları 4” ve 8” membranlardır. Bu ebat membranın çapını ifade eder. Membran ebatınızı öğrenmek için membran kaplarınızın çapını ölçmeniz yeterlidir. 4” yaklaşık 100 mm çapa, 8” ise yaklaşık 200 mm çapa denk gelmektedir.

2.     Hedef su debinize karar verin.

Ters ozmoz membranlarının sargı sıkılığına bağlı membranın yüzey alanı değişir. Membranın yüzey alanı arttıkça üretebileceği su miktarı artar. Ters ozmoz membranlarının yüzey alanları ft2 veya m2 birimi ile ifade edilir. Yüzey alanı fazla olan ters ozmoz membranlarının fiyatları da daha yüksek olması olağandır ancak sargı sıkılığı tıkanma performansını etkilediği için membran yüzey alanı seçmeden evvel önarıtma kalitesi sorgulanmalıdır. Membranın tıkanma performansını artırmak için tıkanmaya dirençli model ters ozmoz membranları da kullanılabilir.

3.     Hedef su kalitenize karar verin.

Her işletmenin ihtiyacı olan hedef su kalitesi ihtiyacı farklı olabilir. Bazı işletmeler çok saf suya ihtiyaç duyarken bazı işletmelerin toleransı daha yüksektir. 

Membran seçerken karar vermemiz gereken bazı kalite konuları şunlardır:

 • Üretilen su içme suyu olarak kullanılacak mı veya gıda maddeleri ile temas edecek mi?
 • Üretilen suda istemediğimiz bir iyon var mı? Örneğin Arsenik, silikat veya bor
 • Üretilen suyun hedef iletkenlik değeri ne olmalıdır?

Ters ozmoz membranında üretilen su içme suyu olarak kullanılaksa veya gıda maddeleri ile temas edecekse kullanılacak olan membranın NSF belgesi olması gereklidir.

Bazı proseslerde Bor istenmemektedir veya silikat değerleri için limit verilmiştir. Seçilecek olan membranının bu şartları sağlayabilmelidir. Prosesinizde istenmeyen bir iyon varsa bunu mutlaka tedarikçinize bildirin.

Ters ozmoz membranı modellerinin tuz giderim oranı (salt rejection) arttıkça çalışma basıncı artar ve üretilen suyun iletkenliği azalır. Bazı işletmeler çok saf suya ihtiyaç duyarken bazı işletmelerin toleransı daha yüksektir. Hedef iletkenliğinizi gereksiz yere düşük hedeflemek işletmenizin enerji giderlerini ve su giderlerini artıracağından özenle kararlaştırılmalıdır.

4.     Ham suyunuzun kimyasal analizini yaptırın.

Seçilecek olan Ters ozmoz membran modeli, ham suyunuzu hedeflediğiniz su kalitesine getirebilmelidir.

5.     Her Yönden iyi bir tedarikçi arayın.

Ülkemizde ters ozmoz membranı üretilmediğinden ters ozmoz membranları temsilciler tarafından satılmaktadır.  Sizi ve işletmenizi yarı yolda bırakmayacak, ipiyle kuya inebileceğiniz bir tedarikçi ile çalışmak için tedarikçileri elemelisiniz.

Tedarikçinizi sınamak için şu soruları sorabilirsiniz.

 • Membran çeşidi sunabiliyor mu?
 • Membran teslim süreleri hızlı mı? Stokta mevcut mu?
 • Doğrudan yurt dışındaki üreticiden mi satın alıyor? Yoksa başka bir firmadan mı satın alıyor?
 • Bir garanti sorunu oluşursa nasıl destek olabilecek?
 • Ticari açıdan güvenilir bir firma mı? Adı tanınıyor mu? Hakkında olumlu referans veriliyor mu?
 • Kaç yıldır membran satış ve servis hizmeti vermektedir?
 • Prosesinize özel performans garantisi sunabiliyor mu?
 • Membran değişim hizmeti veriyor mu?
 • Membran yıkama hizmeti veriyor mu?
 • Ters ozmoz önarıtma kurulumu tecrübesi ve referansları var mı?
 • Önerdiği ters ozmoz membranları hangi ülkede üretiliyor?
 • Önerdiği ters ozmoz membranlarının dünya çapında ve ülkemizde referansları nelerdir?
 • Önerdiği model membranların 0’ü test ediliyor mu yoksa belli bir oranı mı test ediliyor?

 

6.     Uzun vadeli maliyeti düşünün.

Ters ozmoz membranlarının yatırım maliyeti bir yana, işletme maliyeti de hesaba katılmalıdır.

Membranların ömrü boyunca oluşacak işletme maliyetlerinden en önemlisi pompa enerji maliyetidir. Enerji avantajı oluşturan membranlar genellikle LE (low enerji) gibi kodlarla adlandırılır.  Bu modellerin fiyatı bir miktar daha yüksektir ancak uzun vadede enerji tasarrufu ile fizibilitesi hesaplanabilir.

Not: Membran seçiminde kullanılan bilgisayar simülasyonlarında “membran yaşı” seçimi pompa basınç değerini etkilediğinden membran modellerini kıyaslarken mutlaka “membran yaşı” seçimini eşitleyerek kıyaslayınız.

Membranlar tıkandıkça basınç ihtiyacı ve beraberinde enerji sarfiyatı artar. Tıkanmaya dirençli membranların tercih edilmesi bu açıdan enerji verimi sağlamaktadır. Membranların tıkanmaya dirençli seçilmesi zaman içinde gerekecek kimyasal yıkama maliyetlerinde de azalma sağlayacaktır.

 

Size en uygun ters ozmoz membran seçenekleri konusunda bir bilene danışmak için uzmanımız ile Burkut Su Tekniği ile iletişime geçebilirsiniz. Burkut Su Tekniği 20 seneyi aşkın süredir ters ozmoz membran teknolojilerinde distribütörlük, seçim, kurulum ve teknik servis hizmetleri sağlamaktadır.

İşletmeniz için doğru membranı ve devamında gerekecek hizmeti Burkut Su Tekniği’nde bulabilirsiniz.

 

Tıklayın Uzman Su Mühendislerimiz Sizi Arasın.