Endüstriyel Aktif Karbon Filtre

Hindistan cevizi kabuğu, odun, kömür gibi bazı doğal malzemelerin oksijensiz ortamda yüksek sıcaklıkta ısıtılması sonucu granül halde Aktif Karbon minerali üretilir. Aktif Karbon un süngerimsi yapısı yüksek miktarda ve çok küçük gözenekler içerir, bu sayede oldukça geniş bir yüzey alanı elde edilir. (Bir cm3 Aktif Karbon parçacıkları içindeki gözeneklerin toplam yüzey alanı bin metrekare kadardır.)

Geniş yüzey alanı ve gözenekli yapısı ile Aktif Karbon ADSORBSİYON prensibi ile su içindeki başta renk ve kokunun giderilmesine yardımcı olur. Bunun yanında arıtma sektöründeki en sık kullanım alanı ters ozmos öncesinde su içindeki serbest klor, serbest ozon gibi oksidanların giderilmesi içindir.

Aktif karbon filtre tasarımındaki en önemli noktalar, aktif karbonun kalitesi, iodine numarası, yatak yüksekliği, geçiş hızıdır. Bunun yanı sıra aktif karbon medyası bakteriler de olmak üzere birçok organik bileşiği üzerinde tuttuğu için kontaminasyon yatağı oluşturabilir. Önlem olarak özellikle gıda ve ilaç sanayinde kullanılan Sanitary Aktif Karbon modeli kullanılır. Model özellikleri için ilgili sayfayı inceleyebilirsiniz. 

İhtiyaca göre ideal tasarım, uzman mühendisler tarafından yapılmalıdır.

Aktif karbon filtre tasarımı, kullanım noktaları, dikkat edilmesi gereken noktalar gibi konularda detaylı bilgi için Enis Burkut’un ilgili makalesini okuyabilir ve Burkut uzman mühendislerinden yardım alabilirsiniz.

İLGİLİ BELGELER VE MAKALELER

SU İÇİN AKTİF KARBON FİLTRESİ

Suda istenmeyen koku, tat ve organik giderimi için kullan›lan Aktif Karbon Filtresini iyi tan›rsak yanl›fl uygulamalar› önleyebiliriz.

Devamını Görüntüle

DİĞER ÜRÜNLER

Gıda Ve İlaç Sektörü İçin Sanitary Aktif Karbon Filtre

Aktif karbon filtrelerin bakteriyel üremeye uygun ortam oluşturdukları gerçeği bilinmektedir. Gıda ve ilaç fabrikalarında bakteriyel üremenin kontrol altına alınması gereklidir. Bu amaçla sanitasyon yapılabilen modeller kullanılmaktadır.

Devamını Görüntüle
Tıklayın Uzman Su Mühendislerimiz Sizi Arasın.