UZUN ÖMÜRLÜ MEMBRAN TÜRLERİ

Kaya Jason Burkut
Gıda Mühendisi
kaya@burkut.com.tr

Tıkanmaya dirençli anlamına gelen “Fouling resistant” membranların yapısı diğer membranlardan biraz farklıdır ve uzun ömürlü membran türlerine örnektir.

Tıkanmaya dirençli membranların kanal kalınlığı daha geniştir. Ters ozmoz membranlarında sargı şeklinde olan membranın aralarında membran kanalları bulunur (spacer). Arıtılacak olan su bu kanallardan geçer.  Bu kanalların genişliği genelde 0,5 mm ile 0,8mm aralığındadır. Membran kanalı genişliği arttıkça birikinti alanı arttığından membran tıkanması gecikir. Birçok üretici 0,8 mm ve üzeri kanal kalınlığına sahip modellere “tıkanmaya dirençli” anlamına gelen “Fouling resistant” gibi isimler vermektedir. 0,8 mm ve üzeri kanal kalınlığına sahip ters ozmoz membranları “fouling resistant” sınıfına girer ve uzun ömürlü membran türlerine dahildir.

Burkut Su Tekniğinden Fouling resistant membran tedarik edebilirsiniz.

Bazı membran üreticileri membranın kanal kalınlığını oluşturan ve “spacer” adı verilen parçası geliştirerek ters ozmoz membranlarının ömrü uzatılarak uzun ömürlü tıkanmaya dirençli hale getirmiştir. Spacer kısmında yapılan yenilikler suyun geçişinde türbülans oluşturarak ve su akışını hızlandırarak parçacıkların çökelmesini azaltmıştır. Bu teknolojiye ASD (Alternating Strand Design) adı verilmiştir. ASD tipi membranlarda parçacık çökelmesi azaldığı gibi kimyasal yıkama verimleri de artmıştır. Bu sebeplerle uzun ömürlü membran türlerine dahildir.

Bir diğer uzun ömürlü membran türü “full-fit” denilen hareketli bir membran türüdür.  Full-fit membranlar çalışırken genişleyip daralırlar. Genişleme sırasında membran içinde biriken parçacıklar serbest kalır. Full- fit membranların bir diğer avantajı mikrobiyel gelişimi yavaşlatmalarıdır. Membranlarda mikrobiyel popülasyon suyun durgun kaldığı noktalarda gelişmektedir.  Standart membranların tersine full-fit membranlarda suyun durgun kalacağı alan olmadığı için mikrobiyel gelişim de yavaşlamaktadır. Bu nedenle Full-fit membranlar içecek, gıda ve ilaç fabrikalarının vazgeçilmez membranıdır.

Full-fit membran fiyatı almak için Burkut Su Tekniği ile iletişime geçebilirsiniz.

 

TERS OZMOZ MEMBRANLARININ ÖMRÜ NEDİR?

 

Ters ozmoz membranlarının ömrü hakkında daha çok bilgi için Burkut Su Tekniği kurucusu Enis Burkut’un aşağıdaki makalelerini okuyabilirsiniz.

https://www.burkut.com.tr/ters-ozmoz-membranlarinin-omru-nedir-

https://www.burkut.com.tr/ters-ozmoz-isleticiliginde-sik-yapilan-hatalar

 

MEMBRANIMIN ÖMRÜNÜ UZATMAK İÇİN NE YAPABİLİRİM?

Ters ozmoz membranları, onu besleyen suyun bazı kalite bozuklukları sebebi ile kısa zamanda bozulabilir. Uzun ömürlü ve az bakım isteyen Ters Ozmoz cihazı istendiğinde, ÖN ŞARTLANDIRMA sistemi kurularak Ters Ozmoz cihazını rahatsız eden maddeler giderilir.

Ters ozmoz cihazlarının doğru ön şartlandırmasın hakkında daha çok bilgi için Burkut Su Tekniği Kurucusu Enis Burkut’un aşağıdaki makalelerini okuyabilirsiniz.

https://www.burkut.com.tr/ters-ozmoz-cihazinin-on-sartlandirmasi

https://www.burkut.com.tr/ters-ozmoz-koruyucusu-on-sartlandirma

https://www.burkut.com.tr/ters-ozmoz-membranlari-koruyucusu-olarak-ultra-filtrasyon-sistemi

 

 

Tıklayın Uzman Su Mühendislerimiz Sizi Arasın.